
Svakog 14. travnja obilježava se World Quantum Day, a 2025. godina proglašena je Međunarodnom godinom kvantnih znanosti i tehnologija.
Institut za fiziku svake godine obilježava ovaj važan dan za fiziku i znanost, a ove su godine posebno organizirali i predavanje za nastavnike te obilazak novih laboratorija Instituta.
Tako smo obišli njihov cezijev atomski sat u laboratoriju za vrijeme i frekvenciju te laboratorij za izradu novog i još preciznijeg stroncijevog optičkog sata u kojem se na iznimno niskim temperaturama planira zarobiti i umiriti stroncijeve (hladne) atome (na 50 mikrokelvina) pomoću lasera i optičke stupice. Predstavili su nam i pretražni tunelirajući mikroskop (STM) i istraživanja 2D materijala.
Suvremene kvantne tehnologije korak su u budućnost istraživanja, inovacija i tehnološkog napretka.
Sve zaintersirane učenike pozivamo i na online predavanje kojoj se priključuje Teamsom:
🔹 utorak, 15. travnja
jutarnji termin 10:40 – 11:25: Laseri, hladni atomi i vrijeme: kako rade najprecizniji atomski satovi na svijetu? (Marko Mandarić)
popodnevni termin 16:40 – 17:25: Materijali tanki kao atom: što se krije u svijetu 2D materijala? (Nives Štrkalj)
🔹 srijeda, 16. travnja
jutarnji termin 10:40 – 11:25: Materijali tanki kao atom: što se krije u svijetu 2D materijala? (Nives Štrkalj)
popodnevni termin 16:40 – 17:25: Laseri, hladni atomi i vrijeme: kako rade najprecizniji atomski satovi na svijetu? (Marko Mandarić)
Nakon predavanja od 30 minuta, ostat će vremena za pitanja ili kviz za učenike.
Molimo vas da svoj interes iskažete popunjavanjem ankete koja je informativnog karaktera (za pojedinačno sudjelovanje unesite okvirni broj učenika).
Anketa za prijavu na: https://forms.gle/T8kp2fCxX36qqGkt8