U četvrtak, 20. ožujka 2025. godine, u prostorijama XV. gimnazije u Zagrebu održan je edukativni geološki događaj pod nazivom „Upoznaj Zemlju – zaviri u mikroskop!”. Ova interaktivna izložba i radionica dio je programa Hrvatskog geološkog društva (HGD) koji provodi Odsjek za popularizaciju geologije i geobaštinu, a cilj joj je približiti učenicima svijet geoloških znanosti praktičnim radom i neposrednim istraživanjem uz stručno vodstvo. Radionica se temelji na spoju teorijskog znanja i praktičnog iskustva, omogućujući učenicima da na jedinstven način dožive geologiju.

Organizatori događaja bili su profesor geografije XV. gimnazije Darko Kanjuh i voditelj Odsjeka za popularizaciju geologije i geobaštinu HGD-a Damir Palenik, uz podršku profesora geografije Milorada Kondića. U izvođenju radionice sudjelovali su i Petra Hus, Matko Patekar, Matija Vukovski i Damir Palenik, zaposlenici Hrvatskog geološkog instituta i članovi Hrvatskog geološkog društva. Svi oni imaju bogato iskustvo u području geoloških istraživanja te su ga danas nesebično podijelili s učenicima, približavajući im znanost interaktivnim aktivnostima.
Radionica je održana u podrumskim prostorijama škole tijekom drugog, trećeg, četvrtog i petog sata, a sudjelovali su učenici 1. G, 2. B, 4. E i 4. F. Tijekom radionice, učenici su imali priliku raditi s pravim geološkim uzorcima, promatrati ih pod mikroskopom te analizirati njihov sastav i strukturu. Posebno ih je zanimalo promatranje mikrostruktura minerala i fosila, što im je omogućilo dublje razumijevanje prirodnih procesa koji oblikuju Zemlju.

Jedan od ključnih segmenata radionice bio je rad s mikroskopima koji je omogućio učenicima da izbliza prouče različite vrste stijena i minerala. Stručna objašnjenja voditelja radionice sudionike su naučila kako prepoznati osnovne karakteristike stijena te kako njihova struktura može otkriti više o geološkoj povijesti određenog područja. Također, naglašena je važnost geobaštine u proučavanju geološke prošlosti i održivog korištenja prirodnih resursa.

Osim rada s mikroskopima, učenici su imali priliku sudjelovati u interaktivnim demonstracijama i diskusijama o geološkim procesima kao što su vulkanske erupcije, tektonske promjene i formiranje minerala. Bilo je zanimljivo vidjeti njihov entuzijazam i angažman dok su postavljali pitanja i iznosili vlastite zaključke na temelju opaženih uzoraka.

Ova izložba pokazala je kako geologija, kao dio kompleksa geoznanosti kojem pripada i geografija, nije samo znanost o stijenama i Zemlji općenito, već ključna disciplina za razumijevanje našega planeta, njegovih prirodnih procesa i očuvanje okoliša. Interes i angažman učenika pokazali su da su ovakve radionice izuzetno vrijedne za popularizaciju znanosti i poticanje znatiželje za prirodne fenomene. Povratne informacije bile su izuzetno pozitivne, a učenici su istaknuli kako im je ovaj oblik učenja bio izuzetno koristan i inspirativan.

Profesor Darko Kanjuh zahvalio je svim sudionicima i izrazio nadu da će se ovakvi edukativni programi nastaviti u budućnosti, pridonoseći popularizaciji geologije i geoznanosti među mladima. „Upoznavanje Zemlje praktičnim aktivnostima omogućuje učenicima ne samo da steknu nova znanja, već i da razviju dublje razumijevanje svijeta oko sebe”, istaknuo je profesor Kanjuh, dodajući kako su ovakvi programi ključni za poticanje interesa za prirodne znanosti među srednjoškolcima.