Opis projekta
Program RADDAR su radionice za radoznale iz matematike i iz programiranja u Pythonu namijenjene su učenicima osnovnih škola za učenike od 5. do 8. razreda.
Unutar projekta okupljaju se učenici koje zanima matematika, programiranje, znanost, tehnika. Ime RAD+DAR poručuje da samo dugotrajan rad može dovesti do željenih rezultata. Spoznaja da u pozadini tehničkih “igračaka” koje učenici razgledavaju leži matematika i fizika, dodatni je motiv da se učenici posvete rješavanju problema.
Radionice se odvijaju od 2013. godine u suradnji Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, XV. gimnazije, Hrvatskog matematičkog društva i udruge Mladi nadareni matematičari Marin Getaldić te je namijenjen učenicima od 5. do 8. razreda osnovne škole.
Program RADDAR sastoji se od matematičkih radionica, radionica programiranja u Pythonu i posjeta Fakultetu elektrotehnike i računarstva. Godišnje se u učionicama XV. gimnazije održi do20 matematičkih radionica i do 20 radionica iz programiranja. Te do šest subotnjih radionica na FER-u. Radionice održavaju se po razredima od 5. do 8. razreda.
Radionice u XV. gimnaziji organiziraju nastavnici koji ujedno mentoriraju studente PMF-a i FER-a, članove udruge MNM Marin Getaldić te Studentske sekcije HMD-a, koji izravno rade s osnovnoškolcima. Pomoć mladim voditeljima studentima pružaju i srednjoškolci koji su već prošli program te žele nastaviti u ulozi pomoćnika voditelja. Na svakoj radionici prisutni su iskusni nastavnici koji prate rad studenata.
Posjeti laboratorijima FER-a održavaju se 5-6 puta godišnje, pri čemu učenici i njihovi mentori posjete jedan ili više laboratorija u kojima je za njih pripremljen program – prezentacija, razgledavanje opreme, eksperiment, a često i praktični rad. Profesori FER-a u suradnji s ekipom nastavnika iz RADDAR-a pripremaju program na kojem su prisutni učenici i njihovi voditelji studenti, srednjoškolci te nastavnici iz škola. Uz subotnji posjet laboratoriju održavaju se i matematičke ili informatičke radionice gdje su učenici također raspoređeni u 4 skupine.
Svake godine u programu sudjeluje oko 250 učenika, koji na završnoj svečanosti na FER-u dobivaju diplome za pohađanje programa. Osim zanimljivim programima, učenike se motivira različitim diplomama, ovisno o redovitosti pohađanja programa pa i sitnim poklonima. Roditelji, voditelji i nastavnici također prisustvuju dodjeli diploma i znanstvenoj prezentaciji koje se održavaju pred velikim auditorijem. Svake godine je to veliki događaj, s obzirom na to da osim učenika i roditelja sudjeluju studenti-voditelji, njih 30-ak te 10 nastavnika s raznih mjesta u vertikali obrazovnog sustava.
Osim doprinosa u popularizaciji znanosti, ovaj program doprinosi suradnji između škola i sveučilišta te ranom upoznavanju djece sličnih interesa i međugeneracijskoj suradnji.