Pitanje klimatskih promjena dulje je vrijeme u fokusu javnosti i znanstvenika, a ovogodišnji Tjedan svemira samo još dodatno promovira jačanje svjesnosti i savjesnosti vezanih za klimatske promjene i posljedice koje donose.
Za organizatore Climate Change Summita (15-17 Oct 2024) stvar je jasna: Sutra počinje danas! Osim informacija o Summitu pogledajte i niz članaka vezanih za djelovanje protiv klimatskih promjena i na moguća rješenja problema:
Climate Info | Climate Change Summit (climatechange-summit.org)
Iako u petak 4.10. zajedno u školi gledamo samo jedan film na tu temu (hint: petak), preporuka je da pogledate i ostale izdvojene filmove (holivudske, dokumentarne i ostale produkcije…) kako bi vas potaknuli na dodatno razmišljanje:
Best Movies About Climate Change, Ranked (movieweb.com)
7 dokumentaraca o održivosti koje morate pogledati (libertas.hr)
Ipak, uvijek se treba kritički osvrnuti na informacije koje se iznose, razlikovati holivudske priče od znanstvenih utemeljenih spoznaja i posebno se obraniti od fake news i prepoznati teorije zavjere i nastojanja relativiziranja problema koji nastaju i dolaze.
Tako, na primjer, film “Klima: Hladna Istina” (“Climate: The Cold Truth“) objavljen u ožujku 2024. na raznim platformama, donosi svoj pogled na “istinu” i povlači mnogobrojne komentare znanstvene zajednice:
U filmu se ponovno propagiraju stari mitovi o klimatskim promjenama | Provjera činjenica (afp.com)
Proučite i prosudite sami…
Ako vas zanimaju kako znanstvenici modeliraju klimu i klimatske pojave i promjene sigurno će vam sljedeća objašnjenja biti zanimljiva:
Analysis: How well have climate models projected global warming? – Carbon Brief
Svakako, budućnost možete potražiti i na PMF-u u Zagrebu te na studiju Geofizike steći temelje za buduće zanimanje klimatologa.
Na Youtubeovom kanalu Geofizičkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu možete pogledati vrlo pristupačan video na hrvatskom jeziku Klima u Europi 2050. godine.
Ništa od ovoga ne bi bilo moguće da se nismo pronašli način promatranja Zemlje iz svemira. Pomoću satelita skupljamo i pratimo podatke o stanju na Zemlji i u njezinoj atmosferi: mjerimo temperaturu, tlak, razinu CO2, pratimo razine mora te stanje ledenog pokrova i pošumljenosti kako bismo imali što više parametara za što bolji model klime i mogućnost praćenja i predviđanja nadolazećih promjena.
Home – Climate Change: Vital Signs of the Planet (nasa.gov)
NASA launches ground-breaking climate change satellite (phys.org)
Climate Change Monitoring | Climate Technology Centre & Network (ctc-n.org)
Da sve štima, da nam se klima ne klima!