Što upisati? Koja je škola bolja?
Svi znamo da su XV. gimnazija, poznatija kao MIOC, i Prirodoslovna škola Vladimira Preloga, međusobno vrlo konkurentne škole Zagreba, ali i cijele Hrvatske. Svojim odličnim uspjesima na državnim, europskim i svjetskim natjecanjima stvaraju ,,pobunu“ među osnovnoškolcima pri upisu u srednju školu. „Čuo sam da je MIOC oduvijek cijenjena i uspješna škola kad je riječ o uspješnosti učenika, ali posljednjih nekoliko godina Prelog je sustiže, u nekim područjima čak i pretječe. Budući da me zanimaju prirodoslovne znanosti koje obje škole dobro podučavaju, trenutno sam u dvojbi i ne znam hoću li upisati MIOC ili Prelog…“ rekao nam je jedan učenik 8. razreda zagrebačke osnovne škole kojeg ove godine čekaju teške muke pri odabiru srednje škole.
MIOC ili Prelog? Pokušala sam odgovoriti na to pitanje tako što sam postavila nekoliko pitanja učenicima 1., 2. i 3. razreda tih škola i usporedila odgovore.
Sviđa li ti se nastavni program i tematika sati koje pohađaš u svojoj školi?
Odgovori Miočana na ovo pitanje bili su jako podijeljeni. Učenik trećeg razreda govori: „Ne sviđa mi se, smatram da bi trebao biti još veći naglasak na STEM predmetima. Bilo bi idealno kad bi moglo biti manje predmeta jer je, zbog velikog broja predmeta, teško sve uskladiti.“ Učenica drugoga razreda navodi: „Ne bih mijenjala ništa posebno, na satima nije dosadno, čak ni na predmetima koje inače ne volim.“
Preložani su ujedinjeni te navode kako je sve dobro i ništa ne bi mijenjali osim takozvanog „prevelikog štreberaja“.
Obje škole su prirodoslovno-matematičkog programa i zbog toga bi i MIOC i Prelog trebali imati neki oblik vježbi ili dodatnih sati STEM područja. Ima li to vaša škola, kakvi su?
Miočani imaju vježbe iz Matematike, Informatike, Biologije, Kemije i Fizike. Navode kako one dobro funkcioniraju – na Biologiji, Kemiji i Fizici rade eksperimentalne vježbe u laboratorijima te na temelju toga pišu referate za ocjenu. Na Matematici povezuju gradivo sa sata pomoću The Geometer’s Sketchpada – interaktivni softverski program za geometriju i istraživanje euklidske geometrije, algebre i drugih područja matematike. Na informatici uče programirati u programskom jeziku Python. Učenica trećeg razreda navodi kako joj je najzanimljivija vježba bila seciranje purećeg srca u sklopu vježbi biologije za druge razrede – „bilo je gadno i krvavo, ali nezaboravno.“
Preložani imaju vježbe iz područja Biologije, Kemije i Fizike. „Nemaju sve škole priliku dio gradiva odraditi u labosima poput naše škole. Također, Prelog ima bolju opremu u labosima od ostalih škola u Hrvatskoj, to je baš dokazano. Na Biologiji se na primjer proučava krv, na Fizici mjeri brzina ruke, ponekad i kugle koju profesor baci u zid, a na Kemiji se izvode destilacije i slično. Što god se radi na vježbama stvarno je zanimljivo i nikada nam nije bilo dosadno. Ovo je definitivno jedan od čimbenika koji izdvaja Prelog od drugih gimnazija u RH“ , navode nam učenik i učenica trećeg razreda.
Slobodne aktivnosti i fakultativna nastava.
MIOC učenicima nudi brojne slobodne aktivnosti i fakultativnu nastavu, kao što su Enigmatika, Globe grupa, Debatni klub, Kineski jezik, Dramska, Filmska, Pop-rock band, Medijska kultura, Novinarska grupa, Sportovi (slobodne aktivnosti) te DSD I / II / III, Astronomija, Francuski I / II , Likovno oblikovanje i Likovna umjetnost (fakultativna nastava).
U Prelogu također postoji raznolikost takvih aktivnosti. Neke od slobodnih aktivnosti su Zbor, Volonterski klub, Radijska skupina, Prva pomoć, Novinarstvo, Medijska kultura i Sportovi, a fakultativna nastava koju učenici mogu upisati je Bionika, Geoinformatika, Kemija hrane, Nutricionizam, Statistika, Matematička analiza podataka, Programiranje i drugo.
U objema školama učenici su zadovoljni izborima koje imaju pri biranju dodatnih sati, jedino navode kako je malo teže uskladiti redovne sate s dodatnima zbog mnogo gradiva koje se obrađuje na redovnoj nastavi, no govore nam „tko hoće, nađe način“.
Neka zanimljivost koju si čuo/la o učenicima suprotne škole, stereotipi?
Jedan Miočanin odgovorio je na ovo pitanje vrlo profesionalno, „Pa čuo sam da su u Prelogu svi zaluđeni Kemijom i Biologijom te su samo usredotočeni na to. Preložani su se odlučili malo našaliti ovim pitanjem pa su dobiveni odgovori većinom ovakvog oblika: „Teški štreberi, tona preteške Matematike i škola koja malo izludi ljude, ali to je i Prelog, I guess.“
Sve u svemu, Miočani i Preložani redovito se pojavljuju u najvećem broju na natjecanjima i poznati su po svojim značajnim uspjesima, od upisa najboljih fakulteta u Hrvatskoj i inozemstvu pa do uspješnih poslova kojima se bave u budućnosti. Ako se i dalje dvoumite koju od ovih škola upisati, uvjerena sam da razlike u znanju neće biti prevelike. Iz MIOC-a ćete izaći s boljim znanjem Matematike i Informatike, dok iz Preloga s nešto boljim znanjem Biologije i Kemije, pokazuje nam statistika, što je, naravno, za očekivati. Bez obzira na to, rezultati na maturi i prijemnim ispitima za fakultete izrazito su dobri. Koju god školu odaberete, ne možete pogriješiti.
Tekst: Kimi Brestovec, 2.D
Naslovna fotografija: cal gao na Unsplash