Što je leptirov efekt?
Leptirov efekt pojava je temeljena na malim postupcima koji imaju velik utjecaj na kasnije događaje. Često se prikazuje zamahom krila malenog, na prvi pogled bezazlenog leptira koji uzrokuje tornado i golemu oluju na drugom kraju svijeta. Iako su ti događaji naizgled nepovezani, mali događaji mogu biti katalizatori većih te djelovati neproporcionalno svojoj veličini.
Ovaj je učinak povezan s teorijom kaosa i nepredvidljivosti. Znanstvenici ga opisuju kao reakciju sustava na vlastito ponašanje.
Kako je otkriven leptirov efekt?
Meteorolog i matematičar Edward N. Lorenz prvi je opisao leptirov efekt. Pokušavao je pronaći učinkovitiji i pouzdaniji način za predviđanje vremena, no bio je neuspješan. Njegov neuspjeh doveo ga je do sasvim drugog otkrića.
Promatrao je povezanost mogućih oborina i atmosferskog sustava. Uočio je da mnogo različitih čimbenika ima utjecaj na promatrano te da su i sami nepredvidljivi. Gotovo svaki čimbenik imao je izravnu ili neizravnu ovisnost o nekom drugom čimbeniku, stvarajući nepredvidljiv kaos nakon kratkog razdoblja. Nepredvidljivo kaotično ponašanje nastaje u jednostavnim ili složenim sustavima.
Iako je Edward N. Lorenz prvi imenovao ovu pojavu, ona je oduvijek bila poznata. Očituje se i u staroj kineskoj izreci s druge strane planeta može se osjetiti lagano lepršanje krila leptira.
Koji su poznati primjeri ovog efekta?
Neki od najpoznatijih primjera ovog efekta su kupnja sendviča koja je uzrokovala Prvi svjetski rat, Flemingovo otkriće penicilina ili španjolska gripa koja je uzrokovala Drugi svjetski rat. Sve su to povijesno značajni događaji pa je nevjerojatno da su ih potakli mnogo manji događaji.
Zamisliv primjer leptirova efekta je komadić snijega koji se odlomi i padne s litice povlačeći za sobom lavinu snijega koja razara i ruši sve na svom putu.
Koje su nelogičnosti leptirova efekta?
U poznatom primjeru leptira i oluje javlja se problem jer ne možemo znati je li samo taj leptir uzrok oluje. Mnoštvo je malenih poremećaja, a ako je samo jedan od njih dovoljan za stvaranje golemog događaja, onda svaki od njih može imati utjecaj. Teško je odrediti je li odgovorno više leptira ili nijedan.
Dakako, razumno je tvrditi i da stvaran leptir većinom ne može uzrokovati drastičnu promjenu koja bi se očitovala na drugom kraju svijeta. Posebni uvjeti da bi ta dva događaja imala ikakav uzročno-posljedični slijed često nisu ispunjeni.
Teorija leptirova efekta nije utvrđena izvan matematičkih modela koji predlažu da postoji poveznica između malih i velikih događaja. Treba se razlikovati model od njegove primjene u stvarnim, složenim sustavima.
Izvori
- Chris Drew. 10 Butterfly Effect Examples. [internet] <dostupno na: https://helpfulprofessor.com/butterfly-effect-examples/> [11. 4. 2024.]
- Nathan Chandler. What Is the Butterfly Effect and How Do We Misunderstand It?. [internet] <dostupno na: https://science.howstuffworks.com/math-concepts/butterfly-effect.htm> [11. 4. 2024.]
- Yaneer Bar-Yam. Concepts: Butterfly Effect. [internet] <dostupno na: https://necsi.edu/butterfly-effect> [11. 4. 2024.]
- Productivity Guy. What is Butterfly Effect | Explained in 2 min. [internet] <dostupno na: https://www.youtube.com/watch?v=i3ulampoAS8> [11. 4. 2024.]
- Suradnici Wikipedije. Butterfly effect. [internet] <dostupno na: https://en.wikipedia.org/wiki/Butterfly_effect> [11. 4. 2024.]
Tekst: Jana Krajnović, 2.B
Naslovna fotografija: Sonika Agarwal na Unsplash