Jedno od velikih znanstvenih pitanja je utječe li na ljude više kako su odgojeni i što su doživjeli ili koliko su raznoliki njihovi genetski čimbenici. Mnoge se grane psihologije bave ovim pitanjem, no ističu se dvije: socijalna psihologija – koja stavlja naglasak na odgoj, te biološka psihologija – koja naglašava genetiku. Socijalna psihologija promatra utjecaj vršnjačkoga pritiska i društvenih medija kao neke od glavnih faktora ponašanja pojedinca dok biološka psihologija istražuje utjecaj neurotransmitera.
Koje su metode istraživanja?
Neke od najzanimljivijih metoda istraživanja temelje se na proučavanju razvoja djece, proučavanju epigenetike na laboratorijskim štakorima te na istraživanju i promatranju blizanaca.
Razvoj djece proučavali su mnogi ekstremisti koji se srčano zalažu da genetika uvelike prevladava nad utjecajem okoline. Poznati primjer je Chomsky (1965.) koji je mislio da ljudi imaju urođeni kapacitet za jezik, odnosno univerzalnu gramatiku.
Epigenetika, za razliku od toga, proučava promjene u aktivnosti gena koje nastaju zbog okoline i ne mijenjaju temeljne sekvence DNA . Michael Meaney je svoju hipotezu da majčinska briga rano u životu utječe na kasnije ponašanje ispitao na laboratorijskim štakorima. Otkrio je razlike u reakcijama na stres tijekom života ovisno o kvaliteti brige koju su prethodno dobili i time dokazao da odgoj od malih nogu ne utječe samo na mentalno zdravlje štakora, već i pojedinca.
Proučavanje blizanaca te njihovih razlika, najčešća je metoda proučavanja.
Kako funkcionira istraživanje blizanaca?
Studije blizanaca često proučavaju jednojajčane i dvojajčane blizance zato što jednojajčani dijele 100 % svoje genetike i često žive u istom okruženju, dok dvojajčani dijele samo 50 % genetike živeći u istom okruženju.
Jedna od novijih studija proučavala je utjecaj genetike i okoline na emocionalne i kognitivne funkcije osobe, koristeći MRI na blizancima. Neke od tih funkcija uvelike su pod utjecajem genetike, no neke su povezane isključivo s okolinom.
Istraživanje je provedeno na 270 odraslih blizanaca koji su već prije bili dio studije Prof. Gatta, u 2009. godini, kada je koristio uzorak od 1600 blizanaca.
Najvažnije je otkriće da su neki genetski faktori utjecali na način percepcije te osjećaje straha i sreće.
Koje je bilo najveće istraživanje razlika blizanaca?
Dr. Beben Benyamin odlučio je odgovoriti na pitanje „Odgoj ili geni?“ 2012. godine. Okupio je tim za provedbu istraživanja, ali je imao posve neobičnu metodu.
Umjesto provedbe istraživanja na nekom uzorku blizanaca i proučavanju njihovog ponašanja, odlučio je proučavati sve studije blizanaca objavljene u prethodnih 50 godina. To je bila vrlo velika metaanaliza 17 804 karakteristika koristeći 2748 objavljenih znanstvenih radova između 1958. i 2012. godine.
Uzorak ovog istraživanja zato je sadržavao više od 14,5 milijuna blizanaca, a koristio je samo ona istraživanja koja su proučavala i jednojajčane i dvojajčane blizance.
Saznali su da su u prosjeku šanse za razlike u osobinama, ali i u bolestima 51 % zbog vanjskih faktora, a 49 % zbog genetskih. Iako je to relativno uravnotežen postotak između dviju krajnosti, postoje značajne razlike individualnim karakteristikama.
Primjer je bipolarni poremećaj koji se u prosjeku pojavio u osobe 70 % zbog genetike i 30 % zbog okolnih faktora.
Ovakvo istraživanje ne daje potpuni odgovor o svim kognitivnim i drugim funkcijama. Međutim, istraživanja na blizancima provode se i danas, što dovodi do novih otkrića u znanosti.
Bibliografija
Technology networks. (16. 2. 2024.) Twin Study Sheds Light On Nature Vs Nurture Debate. [internet] <dostupno na: https://www.technologynetworks.com/neuroscience/news/twin-study-sheds-light-on-nature-vs-nurture-debate-383904>
Matson, L. (14. 2. 2024.) Nature vs nurture: shedding light on heritable brain activity. [Internet] <dostupno na: https://www.unsw.edu.au/newsroom/news/2024/02/nature-vs-nurture-shedding-light-on-heritable-brain-activity>
Mcleod, S. (16. 2. 2024.) Nature Vs. Nurture Debate In Psychology. [Internet] <dostupno na: https://www.simplypsychology.org/naturevsnurture.html>
Benyamin, B. (16. 2. 2024.) Nature v nurture: research shows it’s both. [Internet] <dostupno na: https://qbi.uq.edu.au/article/2015/05/nature-v-nurture-research-shows-it%E2%80%99s-both>
Tekst: Jana Krajnović, 2.B
Naslovna fotografija: Tim Bish na Unsplash