Zamislite buđenje u svijetu koji vam prikazuje isključivo ono što volite i što se vama sviđa. Ono s čime se slažete i u što vjerujete. Donekle zvuči kao idealan san, ali to je svijet koji zovemo filter bubble i više može biti zamka nego što može biti san. Na prvu se takav svijet čini dalekim, ali to je pretežito situacija u kojoj se danas nalazimo.
Internet predstavlja savršeno krojeno, individualno iskustvo svakome od nas. Svaki puta kada smo na mreži, kada googlamo, listamo Instagramom ili gledamo YouTube, algoritmi u pozadini rade kako bi generirali prilagođeni sadržaj koji će se nama svidjeti. Ti algoritmi analiziraju naš digitalni otisak, sve na što smo kliknuli, označili, podijelili i gledali kako bi predvidio što će nam se sljedeće svidjeti. Tako se stvara personalizirano iskustvo, ali i filter bubble. Iako to čini naše iskustvo ugodnijim, istovremeno se ograničava sadržaj koji gledamo te nerijetko propuštamo druge perspektive, nove ideje i iskustva.
Korak dalje, postoje situacije u kojima smo okruženi ljudima i sadržajem koji isključivo odjekuju naša uvjerenja i stavove, to je echo chamber. U echo chamberu naše su ideje u cijelosti poduprte, a suprotne strane gotovo se ne prikazuju, što se često događa u grupama na društvenim mrežama, na forumima pa čak i u grupi prijatelja. To može učiniti naša uvjerenja jačima jer čujemo samo jednu stranu priče što čini težim razumijevanje suprotnih strana i vodi do sukoba i nesporazuma.
U digitalno je doba lako zalutati i zapeti u filter bubbleu i echo chamberu. Ako smo svjesni tih zamki, potragom za drugačijim perspektivama možemo im pobjeći. Otvoren je um poput supermoći. Pomaže nam da učimo i rastemo kao osobe. Zato, probušimo te balončiće i zakoračimo izvan komora jer svijet je puno bogatije mjesto kada ga vidimo iz svih uglova!
Tekst: Vita Crnjak, 4.B
CoachMIL Filter Bubble and Echo Chamber from FADE IN on Vimeo.