Jeste li ikada čuli da prosječan čovjek svake godine u snu pojede oko 8 pauka? Ako ste bili izloženi društvenim mrežama posljednjih godina, velika je vjerojatnost da jeste i da ste barem u jednom trenutku povjerovali u to. U tom ste slučaju i sami bili žrtva širenja lažnih vijesti koje su danas nezaobilazne. Ta je priča o paucima bila izmišljena isključivo kao pokazatelj brzine širenja dezinformacija.
Instagram, Tik Tok, Facebook, Reddit, alati su kojima svakodnevno dolazimo do informacija. Ponekad svjesno, ali češće nesvjesno. Upijamo te informacije bez dubljeg razmišljanja o njima i preispitivanja vjerodostojnosti njihova izvora. Surfanjem današnjim digitalnim svijetom nešto je poput igre Dvije istine i jedna laž osim što u ovom slučaju, posljedice pogrešaka mogu biti iznimno velike. Pojam lažnih vijesti često se olako shvaća i koristi poput neke poštapalice, ali on je daleko od toga. On je poput nekog čudovišta koje se toliko ukorijenilo u naše društvo da može utjecati na izbore, poticati teorije zavjere ili pak razne društvene sukobe.
Jeste li se susreli već s naslovom poput „Nećete vjerovati što se sljedeće dogodilo!“ Takvi clickbaitovi alati su medija koji služe kao mamac i prvi su znakovi senzacionalizma koji se krije u takvim člancima, ali prije nego pročitamo takve vijesti trebamo se upitati jesu li ti izvori imalo vjerodostojni. Još jedan od nama vrlo pristupačnih izvora koje shvaćamo olako su memeovi. Često se zbog potrebe za smijehom i podrugivanjem, informacije izvrnu da bi ljudima bile zanimljivije. To se smatra dopuštenim jer je glavni razlog tome šala bez obzira na to što često te informacije uzimamo zdravo za gotovo. Kritičko razmišljanje ključno je u borbi protiv širenja dezinformacija koje su poput virusa i šire se eksponencijalnom brzinom. Komunikacija s ljudima i konkretna rasprava o informacijama koje nas okružuju također su vrlo važne.
Tekst: Vita Crnjak, 4.B
CoachMIL Fake News from FADE IN on Vimeo.