Gramofonske ploče oduševljavaju slušatelje i kolekcionare od 1900-ih. Iako su prve gramofonske ploče proizvedene još u 19. stoljeću, njihova popularnost neprestano raste. No kako je nastao ovaj medij i zašto je ponovo popularan?
1857. godine, francuski znanstvenik Leon Scott razvio je fonoautograf, uređaj koji je pomoću vibrirajuće dijafragme snimao zvučne valove na papir. Mnogi fonoautograf smatraju pretečom gramofona. 1930. godine, gotovo stoljeće kasnije, RCA Victor lansirao je prvu komercijalnu gramofonsku dugosvirajuću ploču u formatu u kojem ih i danas mnogi slušaju. Gramofonske ploče bile su izrazito popularne sve dok Phillips 1962. nije predstavio prvu kasetu i time stvorio oštru konkurenciju gramofonskim pločama. Budući da su kasete bile kompaktnije i imale mogućnost premotavanja, pauziranja i reprodukcije, ljudi su ih prihvatili kao alternativu i prestali slušati ploče. Phillips je 1970-ih, također počeo razvijati prve komercijalne CD-ove, koji su u potpunosti uništili tržište gramofonskih ploča i njihova je proizvodnja jednostavno stala. Zbog toga su gramofonske ploče sve do 2010-ih, kupovali i slušali samo kolekcionari.
Čak i nakon desetljeća postojanja glazbe koja se pohranjuje u MP3 i MP4 formatu na računalima, gramofonske ploče doživljavaju preporod. U kasnim 2010-ima novi su izvođači svoje hitove objavljivali u staromodnom obliku koji je zainteresirao mlade generacije. To je vidljivo u broju prodanih gramofonskih ploča koji je 2017. premašio sve dotadašnje i postao rekordan broj prodanih ploča od 1991. Danas popularnost gramofonskih ploča nastavlja rasti.
Što miočani misle o rastu popularnosti gramofonskih ploča, imaju li oni gramofonske ploče te zašto ih slušaju/posjeduju?
Posljednjih godina među srednjoškolcima raste trend slušanja i skupljanja gramofonskih ploča. Ovaj ponovni porast interesa za tradicionalni glazbeni format za neke bi mogao biti iznenađenje, posebno ako se uzme u obzir kolika je dostupnost/dominacija brojnih digitalnih streaming platforma za glazbu. Međutim, za mnoge tinejdžere postoji nešto posebno u iskustvu posjedovanja i sviranja gramofonskih ploča.
Kako bismo saznali više o ovom trendu, razgovarao sam s nekoliko srednjoškolaca koji su postali strastveni kolekcionari gramofonskih ploča. Jedna učenica koja pohađa IB program, objasnila mi je da su je gramofonske ploče privukle zbog jedinstvene kvalitete zvuka koji nude: „Jednostavno zvuči puno toplije i autentičnije od digitalne glazbe“, rekla je, „Stvarno se čuju sve nijanse u glazbi.“
Dok je druga učenica IB-ja istaknula da gramofonske ploče pružaju drugačiju vrstu iskustva slušanja u usporedbi s digitalnim: “Kada stavite gramofonsku ploču, želite baš poslušati cijeli album od početka do kraja”, rekla je, „Nije kao sa Spotifyjem na kojem možete samo preskakati pjesme kad hoćete.“
Za neke srednjoškolce skupljanje gramofonskih ploča postalo je i način povezivanja sa starijim generacijama: „Moji starci i bake i djedovi imaju ogromne kolekcije gramofonskih ploča pa je super što dijelim takav interes s njima“, rekao je jedan od učenika.
Ali zašto srednjoškolci posebno gravitiraju prema ovom starom glazbenom formatu? Prema njima, dio privlačnosti je fizičko posjedovanje ploče: „Baš je super stvar imati u svojoj sobi“, rekao je, „To je kao umjetničko djelo koje možete izložiti i diviti mu se.“
Naravno, popularnost gramofonskih ploča među srednjoškolcima nije nova pojava. Zapravo, gramofonske ploče prvi su put stekle popularnost sredinom 20. stoljeća i ostale dominantnim glazbenim formatom sve do uspona digitalne glazbe u 1980-im i 1990-im godinama. Međutim, nedavno oživljavanje interesa za vinil, djelomično je potaknuto željom za nečim drugačijim od stalne struje digitalnih medija koji prožimaju moderan život.
Kao što nam je još jedan srednjoškolac rekao: „Mislim da svi samo tražimo odmor od digitalnog nereda. Gramofonske ploče nam daju način da se isključimo i uživamo samo u glazbi.“
Bilo zbog kvalitete zvuka, taktilnog iskustva ili nostalgične privlačnosti, jasno je da vinilne ploče ponovo „izazivaju žicu“ kod srednjoškolaca. Kako je netko sažeo: „Gramofonske ploče su jednostavno to, znaš?“
Tekst: Ivan Pavin, 3. E
Fotografija: blocks na Unsplash