Stvaranje Mioc Media Cornera dovelo me do razmišljanja o „originalnoj” MIOC stranici. Gledajući stranicu u procesu nastanka, pomislio sam na miočane prije 30 godina koji su na jednak način gledali mioc.hr u nastanku. Vjerujem da, kako bismo mogli nastaviti povijest MIOC-a i kako bi taj duh zaživio u Mioc Media Corneru, trebamo znati naše korijene.
Bez nekog prevelikog okolišanja pogledajmo povijest stvaranja mrežne stranice mioc.hr. Najraniji izvor postojanja mioc.hr stranice možemo pronaći 1998. godine. Mi, današnji učenici MIOC-a nismo bili ni rođeni, Wikipedia nije postojala, samo 9 % kućanstva u SAD-u imalo je pristup internetu a J. K. Rowling objavila je prvi roman o Harryju Potteru. Te davne godine, barem iz moje perspektive, Google je bio u beta fazi razvoja te je izgledao ovako:
Mioc je jedna od prvih škola koja ne koristi CARNETOVU hosting uslugu za škole (tzv. HUSO) te pripadajuću domenu koja bi u našem slučaju bila www.gimnazija-petnaesta-zg.skole.hr. Zanimljivo je, doduše, da ova domena postoji, no samo kako bi prenijela korisnika na mioc.hr stranicu.
Evoluciju same stranice podijelio sam u tri velike etape: prva od 1998. do 2003., zatim od 2003. do 2011. te završavamo s etapom od 2011. do 2017. nakon čega stranica izgleda gotovo identično kao i današnja s kojom smo svi dobro upoznati.
Ovaj članak izrađen je uz pomoć mrežne stranice Wayback Machine (archive.org) koji datira prvu spremljenu inačicu mioc.hr stranice 12. 12. 1998., dok na samoj stranici možemo pronaći datum 26. 8. 1998. Neki interaktivni elementi i slike, nažalost, nisu se arhivirale, pa nemamo uvid kako je, primjerice, izgledao logo škole prije skoro 25 godina. Na početku možemo uočiti školske novine koje započinju rečenicom:
“Najbolja škola na svijetu je zadnja četiri mjeseca svoje stranice nažalost stavila u drugi plan. Sa “malim” zakašnjenjem svim učenicima čestitamo uspješan kraj školske godine, a posebno pozdravljamo one nove, tek upisane koji će tek sjesti u školske klupe. Školska godina počinje 7. rujna i svima želimo mnogo sreće. Trebat će vam.“
Sama stranica izrađena je u dosta pojednostavljenom HTML obliku te početna stranica ima svega dvjestotinjak linija koda.
Ovaj oblik i izgled stranice zadržao se do 2001. kada se događa prva velika promjena. Cijela stranica dobiva crvenu pozadinu, no, nažalost, gotovo ništa nije poznato o ovoj evoluciji stranice zato što je većina elemenata izgubljena.
Jako je zanimljivo da je na mrežnim stranicama MIOC-a još u prvoj etapi bilo moguće pretraživanje i na engleskom jeziku, što ne možemo primijeniti na današnjoj stranici.
Veliku promjenu uočavamo sredinom 2003. godine kada možemo uočiti naš prvi MIOC logo čiji izgled, po mojem mišljenju, odlično prikazuje duh ranih 2000-ih.
Na stranici je također očuvan velik broj sadržaja kao što su elementi i kriteriji za upis koje možete sami istražiti na ovoj poveznici:
https://web.archive.org/web/20040216032124fw_/http://www.mioc.hr/home/Tekstovi.php?ArticleID=75.
Također i dalje možemo uočiti element miočanskog humora i ismijavanje dosadnog izgleda prijašnjih stranica u maloj anketi u kutu.
Stranica se opet mijenja 2007. s prvom objavom 15. 11. 2007. Još uvijek možemo uočiti anketu o mišljenjima o stranici, no ovaj put bez izbora povratka na stare, dosadne stranice :(. U ovoj inačici stranice MIOC logo, kakav mi znamo i volimo, pojavljuje se prvi put. Na dnu također možemo vidjeti i brojač posjeta, koji je unutar prvog mjeseca dosegao 9000 posjetitelja. Nije jasno broji li se individualni korisnik koji posjeti stranicu ili samo podatak koliko je puta netko upisao mioc.hr u tražilicu. Odmah pokraj brojača možemo vidjeti ankete i forum, s nekim aktualnim temama, primjerice, kakvu muziku učenici slušaju. Na forumu su se otvarale raznovrsne teme koje su bliske mladima, a volio bih ih vidjeti i na trenutnoj MIOC stranici.
Novu promjenu stranica je doživjela 2011. godine. Sada uočavamo vibrantnije boje i izgled te funkcionalno više nalikuje današnjoj stranici. Ovakav izgled zadržava se do 2014., nakon čega se mijenja u, subjektivno govoreći, manje originalan dizajn sa slikama grada Zagreba na gornjem dijelu koje se polako mijenjaju. Glavni dio stranice gotovo je identičan današnjem, ali smo u ovoj etapi izgubili anketu i forum.
Prvu pojavu stranice kakvu danas poznajemo pronalazimo sredinom 2017. Najstarija objava na trenutnoj stranici je iz 2014. što nam govori da je dio, ako ne i većina objava poslije 2014. g., arhivirana na trenutnoj stranici.
U povijesnom razvoju mioc.hr mrežne stranice možemo uočiti ne samo stanje i razvoj škole , već i razvoj cijelog internetskog ekosustava. Od relativno pojednostavljenih stranica u devedesetima do vizualno raznolikih i, subjektivno govoreći, predivnih stranica današnjice. Jako mi je drago da ovaj put u prošlost mogu podijeliti sa svima vama te se nadam da ste nešto zanimljivo otkrili o povijesti naše „Najbolje škole na svijetu”.
U nastavku pogledajte galeriju fotografija koja pokazuje razvoj mioc.hr mrežne stranice:
Mihovil Grubišić, 2.F
Lektura: Tihana Gerić, prof.
Naslovna fotografija: Markus Spiske na Unsplash